• Ilustracja do artykułu Baner-BO-główna3-1.jpg

Ponad sto pomysłów białostoczan

Dodana: 05.06.2017 15:19

Kategorie: Aktualności Budżet Obywatelski BO2018

Czterdzieści sześć projektów ogólnomiejskich i sześćdziesiąt osiedlowych – tyle przedsięwzięć do piątej edycji Budżetu Obywatelskiego zgłosili mieszkańcy Białegostoku.

W środę (31 maja) upłynął termin przyjmowania projektów do Budżetu Obywatelskiego 2018. Najwięcej wniosków mieszkańcy zgłosili ostatniego dnia (ok. 50). Do Urzędu Miejskiego w Białymstoku wpłynęły łącznie 106 projektów.

Białostoczanie mogli zgłaszać projekty ogólnomiejskie o wartości nie przekraczającej 1 mln złotych i osiedlowe – nie przekraczające 250 tys. zł. Teraz wszystkie formularze zostaną zarejestrowane i zweryfikowane. Będą obowiązywały trzy rodzaje weryfikacji: ogólna, szczegółowa oraz ostateczna. Do 5 września poznamy listę projektów zakwalifikowanych do głosowania.

– Dziękuję mieszkańcom za zaangażowanie i włączenie się w tegoroczną edycję Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Co roku kreatywni białostoczanie zgłaszają ponad sto projektów. Dzięki temu wspólnie budujemy społeczeństwo obywatelskie, naszą małą ojczyznę.

W formie papierowej zgłoszono 71 wniosków, w wersji elektronicznej – 35. Spośród wszystkich projektów najwięcej jest tzw. twardych – inwestycyjnych. Ze wstępnej analizy wynika, że propozycje białostoczan można przede wszystkim podzielić na infrastrukturalne, sportowo-rekreacyjne, społeczne, kulturalne i związane z komunikacją miejską.

Wśród projektów ogólnomiejskich najwięcej jest propozycji infrastrukturalnych (16), społecznych (11), sportowo-rekreacyjnych (6) i dotyczących komunikacji miejskiej (5). Wartość wszystkich zgłoszonych projektów z tej kategorii to ponad 20,5 mln zł.

Projekty osiedlowe dotyczą 23 osiedli. Najwięcej propozycji do realizowania zgłoszono na takich osiedlach jak: Białostoczek (7), Wygoda (6), Wysoki Stoczek i Centrum (po 5). Najczęściej zgłaszano projekty sportowo-rekreacyjne (26) i infrastrukturalne (22). Szacunkowa wartość wszystkich projektów osiedlowych to ponad 8 mln zł.

Głosowanie odbędzie się między 4 a 18 października. W wyborze projektów będą mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy Białegostoku, również małoletni (za zgodą opiekuna prawnego). Głosować będzie można w punktach konsultacyjnych Urzędu Miejskiego w Białymstoku, mobilnym punkcie konsultacyjnym lub przez internet. Zagłosować będzie można tylko raz – wskazując maksymalnie jeden projekt ogólnomiejski i dwa osiedlowe. Lista przedsięwzięć rekomendowanych do realizacji zostanie podana do 31 października.

Przypominamy, że Budżet Obywatelski to proces, w którym białostoczanie decydują o przeznaczeniu części pieniędzy z miejskiego budżetu. W tym roku do dyspozycji mieszkańców jest 10 mln złotych – 3 mln zł na projekty ogólnomiejskie i 7 mln zł na osiedlowe.

Załączniki do pobrania

Prezentacja BO2018

rozmiar: 1.83 MB PDF pobierz
Do góry