• Ilustracja do artykułu Baner-BO-główna3-1.jpg

Głosowanie rozpoczęte

Dodana: 11.10.2016 12:22

Kategorie: Aktualności Budżet Obywatelski

Ponad czterysta osób już zagłosowało na tegoroczne projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2017. Głosowanie wystartowało o północy i potrwa do 18 października. Mieszkańcy mogą oddać swój głos przez internet lub w punktach do głosowania, także w mobilnym autobusie BKM

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego pod głosowanie mieszkańców poddane są 62 projekty. Wśród nich jest 25 pomysłów ogólnomiejskich i 37 osiedlowych. Elektroniczna karta do głosowania znajduje się na stronie www.bialystok.pl. Głosując przez internet trzeba pamiętać o potwierdzeniu swojego głosu – klikając w link aktywacyjny otrzymany na e-maila. Tylko takie głosy zostaną uznane za ważne. Warto sprawdzić folder SPAM. Osoby, które wypełnią elektroniczną kartę do głosowania, zyskają również szansę na wygranie atrakcyjnych nagród (np. biletów do kina czy teatru). Warunkiem udziału w konkursie, poza elektronicznym zagłosowaniem, jest wyrażenie chęci udziału w losowaniu.

W głosowaniu mogą wziąć udział mieszkańcy Białegostoku (od 13 roku życia za zgodą opiekuna prawnego). Jedna osoba może zagłosować na maksymalnie jeden projekt ogólnomiejski i maksymalnie dwa osiedlowe. Można wskazywać projekty osiedlowe z każdego osiedla, nie tylko swojego zamieszkania.

Do wyboru są zadania infrastrukturalne, społeczno-kulturalne oraz sportowo-rekreacyjne. Przed zagłosowaniem warto zapoznać się z opisem projektów (ogólnomiejskich i osiedlowych) na stronie www.bialystok.pl/obywatelski.

Na projekty z tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego zagłosował już Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. Prezydent zachęca białostoczan do obywatelskiej aktywności i do głosowania.

– W czwartej edycji Budżetu Obywatelskiego do dyspozycji mieszkańców jest dziesięć milionów złotych, które posłużą do realizacji tych projektów, które otrzymają największe poparcie – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Skorzystajmy z tej szansy i wspólnie wybierzmy te pomysły, które w naszym mieście warto zrealizować.

Białostoczanie mogą głosować w punktach konsultacyjnych lub przez internet. Wypełnioną kartę do głosowania można oddać w:

  • Kancelarii Ogólnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku przy ul. Słonimskiej 1,
  • Departamencie Obsługi Mieszkańców przy ul. J. K. Branickiego 3/5,
  • Punkcie Obsługi Klienta Białostockiej Komunikacji Miejskiej przy ul. Lipowej 16,
  • Centrum Współpracy Organizacji Pozarządowych przy ul. Świętojańskiej 22/1,
  • mobilnym punkcie konsultacyjnym (rozkład znajduje się w załączniku).

We wtorek, 4 października do godz. 18.00, mobilny punkt do głosowania (autobus BKM) zlokalizowany jest na przystanku Al. J. Piłsudskiego/Rzeka Biała. W kolejnych dnia można go będzie znaleźć m.in. na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Warto pamiętać, że jedna osoba może zagłosować tylko jeden raz.

Budżet Obywatelski 2017 to czwarta edycja bezpośrednich konsultacji z mieszkańcami części wydatków z budżetu Miasta. W poprzednich edycjach do dyspozycji białostoczan było od 10 do 20 mln zł. W tegorocznej jest 10 mln zł – 7 mln zł na projekty osiedlowe i 3 mln zł na ogólnomiejskie. W poprzednich latach mieszkańcy wybierali spośród ponad 50 projektów, teraz – ponad 60. Tegoroczne projekty zakwalifikowane do realizacji poznamy do 31 października.

Załączniki do pobrania

Harmonogram mobilnego punktu do głosowania

rozmiar: 140.38 KB PDF pobierz
Do góry