• Ilustracja do artykułu Baner-BO-główna3-1.jpg

Budżet Obywatelski 2017 – koniec głosowania

Dodana: 19.10.2016 11:00

Kategorie: Aktualności Budżet Obywatelski BO2017

O północy zakończyło się głosowanie na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2017. Elektroniczną kartę do głosowania wypełniło ponad 11 tysięcy osób. Trwa liczenie papierowych formularzy

W głosowaniu przez internet na 62 projekty z Budżetu Obywatelskiego 2017 udział wzięło 11 tysięcy 272 osoby. Elektroniczną kartę do głosowania wypełniło i potwierdziło swój wybór klikając w link aktywacyjny otrzymany na e-maila 8 610 osób. 2 662 osoby nie potwierdziły swojego głosu. Zgodnie z zasadami głosowania takie głosy zostaną uznane za nieważne. Trwa liczenie papierowych kart.

– Dziękuję mieszkańcom Białegostoku i projektodawcom za zaangażowanie i włączenie się w proces budowania naszego miastamówi prezydent Tadeusz Truskolaski.Państwa aktywność jest przykładem rozwijającego się społeczeństwa obywatelskiego i stanowi nieocenioną motywację do dalszej pracy na rzecz Białegostoku.

Do realizacji zostaną wytypowane te pomysły, które uzyskają największą liczbę głosów. Na projekty ogólnomiejskie przeznaczono 3 mln zł, na osiedlowe – 7 mln zł. Wyniki głosowania zostaną podane do publicznej wiadomości nie później niż 31 października. Zostaną wtedy ogłoszone projekty, które zostaną wpisane do budżetu Białegostoku na 2017 rok.

Do czwartej edycji Budżetu Obywatelskiego zgłoszono 122 projekty. Weryfikacji poddano 108, 14 zostało wycofanych przez projektodawców. Do konsultacji z mieszkańcami zakwalifikowano 62 projekty. Wśród nich było 25 pomysłów ogólnomiejskich i 37 osiedlowych. Do wyboru były zadania infrastrukturalne, społeczno-kulturalne oraz sportowo-rekreacyjne.

Białostoczanie mogli głosować między 4 a 18 października przez internet, w czterech punktach konsultacyjnych oraz w specjalnym autobusie BKM. Jedna osoba mogła zagłosować na maksymalnie jeden projekt ogólnomiejski i maksymalnie dwa osiedlowe. Można było wskazywać projekty osiedlowe z każdego osiedla, nie tylko swojego zamieszkania.

Budżet Obywatelski 2017 to czwarta edycja bezpośrednich konsultacji z mieszkańcami wydatków z budżetu Miasta. Trzy lata temu do dyspozycji białostoczan było 10 mln zł, dwa lata temu – 12 mln zł, w ubiegłym roku – 20 mln zł. W poprzednich latach mieszkańcy wybierali spośród ponad 50 projektów. W 2013 r. do realizacji wytypowano 7 projektów, rok później – 15, a w 2015 r. – 39. Tegoroczne projekty zakwalifikowane do realizacji poznamy do 31 października.

Baner Koniec głosowania Budżet O bywatelski 2017

Do góry